ZÁMECKÝ JARMARK

20.05.2023

V sobotu 20. května jsme ve spolupráci se Státním zámkem v Rájci nad Svitavou uspořádali druhý ročník Zámeckého jarmarku. Na nádvoří zámku se objevily stánky s různými regionálními produkty - nechybělo jídlo, doma šité oblečení, šperky, bytové dekorace, perníčky, keramické výrobky, sazeničky a rostlinky a v neposlední řadě i pan kovář, jehož umění jsme mohli pozorovat přímo na místě na vlastní oči. 

Průvodci na zámku si připravili pro návštěvníky speciální prohlídky v kostýmech, zkrácené prohlídky pro děti i mimořádné prohlídky zámecké kaple.

V parku si pak rodiče s dětmi mohli na stanovišti pod lipami zasoutěžit na zámecké olympiádě, kterou připravily naše lektorky cvičení pro rodiče s dětmi  či pod dozorem SDH Rájec zachránit krtka z hořícího hradu. 

U horního rybníka měli svůj program pro děti připravený také místní rybáři. Děti si vyzkoušely nahazování prutu, poznávání ryb a ty odvážnější mohly i vylovit rybu z kádě a pohladit si kapříka z horního rybníka. 

Centrum Motýlek pro děti připravilo mnoho aktivit přímo na nádvoří. Kromě stánku s občerstvením, kde jsme Vám připravovali domácí palačinky na sladko i naslano, nechyběla tradiční tvořivá dílna. Na ní si děti vyráběly placky s vlastním motivem a to buď na magnet nebo na špendlík. O kousek dál probíhalo malování na obličej a po celou dobu jarmarku mohli návštěvníci vyrazit na bojovku O ztracených klíčích paní kastelánky. Kdo objevil všechny klíče a vyluštil závěrečnou šifru, ten se mohl těšit na barevnou klíčenku od Centra Motýlek, aby své klíče neztratil.

Na své si přišli i příznivci kulturních vystoupení. Na jarmarku si své první vystoupení vyzkoušely naše nejmenší mažoretky, holky ve věku 4-6 let. A závěrečný dlouhý potlesk svědčí o tom, že se jim opravdu povedlo. Po nich pak jsme mohli shlédnout vystoupení dalších dvou skupin, které se na svá vystoupení pravidelně připravují pod vedením lektorky Mgr. Pavly Prudké již několikátou sezónu. 

Na závěr bychom rádi poděkovali všem, kdo se za námi stavili a podpořili nás. Děkujeme také členům místních spolků, že se ve svém volném čase podíleli na akcích pro rodiny s dětmi a všem, kdo nám pomáhali s organizací před akcí či na místě - především pak paní kastelánce Zdeňce Kalové.