PUTOVÁNÍ VESMÍREM

10.07.2023

Druhý prázdninový týden se v Motýlku odvíjel ve znamení Vesmírného putování. Společně s dvaceti čtyřmi dětmi jsme se vydali vstříc tajům vesmíru. Celým týdnem nás provázel amatérský vědec Honzík, který se o Vesmír zajímá a spolu s dětmi objevoval nové poznatky o vesmíru.
První den jsme zahájili seznamovacími hrami, a poté jsme se již pustili do poznávání vesmíru. Honzík děti seznámil se svými znalostmi, které již o vesmíru měl a i děti si zopakovali něco z toho, co již znaly. Děti se rozdělily do čtyř výprav, které pak spolupracovaly během celého týdne. Prvním úkolem, který čekal na všechny výpravy bylo nalézt ve ,,vesmírném prostoru,, všechny planety Sluneční soustavy a seřadit je tak, jak jdou po sobě ve vzdálenosti od Slunce. Každá výprava si vylosovala svoji barvu a všichni členové dostali bílé tričko. Tričko jsme si dotvořili pomocí foukacích fixů, v modré, zelené, červené a žluté barvě, dle předchozího losování. Někteří z nás se u toho pěkně začervenali, než jsme nafoukali dle svých představ. Dále jsme tvořili "vybublané planety". Den jsme zakončili na hřišti U Piráta, kde děti vybyly přebytečnou energii.
Druhý den se našich výprav ujal opět Honzík, který děti seznámil s tím, že každá vesmírná výprava potřebuje raketu a helmu, se kterou se mohou do Vesmíru vydat. Členové výprav se úkolu s chutí ujali a vytvořili si krásné rakety a helmy, se kterými po dokončení práce vzlétly do vesmíru (pomyslný vesmír nám tvořilo hřiště za Sokolovnou). Děti musely splnit vesmírnou dráhu a na konci této dráhy je čekala vesmírná tělesa. Po poledním odpočinku si každé dítě mohlo vyrobit dalekohled. Někteří si dalekohled z papírových ruliček pouze nazdobili, kdo chtěl, přidal i kousek alobalu, do kterého udělali dírky, které představovali hvězdičky a po prosvícení baterkou tak vznikly na stěně krásné ornamenty. Každý to pojal po svém a vznikly originální kousky.
Třetí den byl ve znamení výletu. Na ten jsme se vydali tematicky do Planetária v Brně, kde pro nás bylo připraveno promítání ,,Úžasné planety 2D,,. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o planetách Sluneční soustavy, ale i o souhvězdích. Po programu jsme se uvelebili ve stínu, který zajistily stromy před Planetáriem. Piknikové deky a křesílka, která byla na místě k dispozici, poskytly skvělé útočiště pro oběd, který jsme si vezli s sebou a následný odpočinek. Vzhledem k vysokým teplotám, které ten den panovaly, strávili jsme ve stínu více času - někteří to využili k odpočinku, jiní k hraní společenských her. Před zpáteční cestou jsme ještě stihli shlédnout model noční a denní podoby planety Země, v rámci festivalu planet na Kraví hoře.
Čtvrtý den nám započal trochu dramaticky, když jsme se vydali na prohlídku vesmírného střediska a někdo z účastníků stiskl zakázané tlačítko. V tu chvíli jsme zůstali uvězněni ve vesmírném středisku a děti musely rozluštit číselný kód, jen to nás mohlo zachránit, a odemknout tak řídící kabinu vesmírného střediska. V kabině musely děti najít a vyřešit všechny úkoly, které je navedly ke správnému číselnému kódu. V kabině nám zatím běžel čas, který odpočítával start rakety. Pokud by se nepodařilo kód vyluštit, zřejmě už bychom tu nebyli, a odlétli bychom do vesmíru. Naštěstí všichni členové byli velmi šikovní, a za skvělé spolupráce se jim vše podařilo vyřešit - do odletu však zbývaly pouhé 3 minuty. Následně jsme navázali na program Planetária a vrátili jsme se k tématu souhvězdí - zopakovali jsme si a ukázali nejznámější z nich. Poté si každé dítě vylosovalo nějakou informaci, ta vždy souvisela s jedním souhvězdím. Pomocí získaných informací a encyklopedií měly za úkol vytvořit skupinu, která měla informace o souhvězdí Kozoroh a souhvězdí Orion. Tyto skupiny si vzájemně sdělily informace o souhvězdích. Každý představoval jednu hvězdu a pokusily se vytvořit daná souhvězdí.
Týden se nám nachýlil ke konci a poslední den jsme se sešli, netradičně, v K-áčku sále, který nám byl k dispozici místo Sokolovny. Zde jsme se ráno nezdržovali, vydali jsme se do zámeckého parku, kde jsme příjemně strávili celé dopoledne. Úkolem všech výprav bylo, vymyslet scénku, reklamu,... krátké představení na téma vesmír. To nám vzalo přibližně hodinku času, někdo byl rychlejší - ti dostali k dispozici kamínky, které si mohli na památku pomalovat, nebo je někde umístit v parku. Po svačině jme si dali výbornou točenou zmrzlinu, kterou nabízí v Zámecké restauraci a vydali se na procházku parkem. Nebyla to obyčejná procházka, byla ve znamení hry ,,Robin Hood,,. Tato hra se ukázala jako skvělá zábava, některým se po hodině a půl procházení v parku nechtělo ani na oběd. Po obědě jsme se vydali do sálu K-áčko, kde jsme měli polední klid a následně každá výprava připravila jednu pomazánku - ve výsledku tedy byly 4 pomazánky: tuňáková, budapešťská, vajíčková a sýrová. Ty jsme namazali na rohlíkové jednohubky. V sále jsme připravili výstavku z toho, co jsme celý týden dělali - rakety, vybublané planety, dalekohledy, na stoly připravili jednohubky a minerálky. V 15 hod. začaly přicházet rodiče, pro které bylo překvapení ve formě občerstvení a až se nás sešlo více, děti předvedly scénky, které si vymyslely a secvičily ráno v parku. Na rozloučenou dostalo každé dítě pamětní list se společnou fotografií, vytištěné fotografie z průběhu tábora a sladkou odměnu.